ostrov-krk-chorvatsko

Zlatý ostrov  & výnimočne čisté more

Ostrov Krk je známy aj ako ´zlatý ostrov´, pretože patrí medzi najslnečnejšie miesta Európy s 2500 slnečnými hodinami v roku. Približne 1400 druhov rastlín – takmer polovica druhov z celého Chorvátska – rastie na ostrove Krk.

Starostlivosť o životné prostredie a udržateľný rozvoj cestovného ruchu je na ostrove Krk už starou známou témou. Okrem modrých vlajok (označujúcich čisté pláže), ktorých pozdĺž pobrežia veje skutočne veľa, sa miestni obyvatelia i dobrovoľníci spomedzi turistov zapájajú do pravidelného čistenia pláží i morského dna.

Mestečká, ktoré dýchajú históriou

Mestečko Krk nie je len turistickou destináciou s plážami, obchodmi so suvenírmi a reštauráciami. Pre dovolenkárov, ktorí hľadajú miesto s vlastnou históriou, legendami a príbehmi jej Krk ideálnou destináciou.

Kedysi biskupské mesto sa dodnes pýši katedrálou, ktorej počiatky siahajú až do 6. storočia. Do starého mesta sa vchádza 4 mestskými bránami a centrum je obklopené starobylými hradbami. O katedrálu sa opiera románska bazilika a pozrieť si tu môžete aj frakopanský kaštieľ z 12. storočia.

Starobylé mestečko Vrnik na ostrove Krk je pretkané kamennými uličkami a patrí k najznámejším mestám v Chorvátsku. Vystavané na vysokej skale pôsobí akoby sa vynorilo z mora. Preslávilo sa vďaka vínu Žlahtina, hlaholike i umeniu.

ostrov-krk-chorvatsko-4

Raj pre gurmánov & milovníkov vína

Čerstvé morské plody, miestne figy, olivy, lahodné ľahké víno Žlahtina, silný likér rakija v rôznych príchutiach, pravá jadranská zmrzlina, to je len začiatok dlhého zoznamu pochúťok, ktorým je ťažko odolať…  A prečo by aj, veď sme na dovolenke :)

Okrem špecialít miestnych reštaurácií na ostrove Krk a v blízkom okolí môžete navštíviť niektoré zo zaujímavých kulinárskych podujatí. V  apríli sa na Krku koná jedinečný festival Drobnica venovaný zelenému pokladu Chorvátska – olivám. Vyberte sa aj vy na prechádzku olivovými hájmi a ochutnajte lahodné olivové oleje.

Tradičný gurmánsky festival Marunada je najväčším podujatím mesta Lovran, venovaný tradičným sladkým pochúťkam pripraveným zo slávnych lovranských sladkých gaštanov – nazývaných aj maruni.

ostrov-krk-chorvatsko-2

Aktívna dovolenka pre nadšencov turistiky a cyklistiky

Dokonalé výhľady ponúkajú turistické chodníky v Baške. Nachádza sa tu až 80 km značených tratí v rámci 19 samostatných chodníkov. Nájde sa niečo pre každého – ľahké aj náročnejšie trasy. Odmenou za vynaloženú námahu vám budú nádherné výhľady, ktoré priam vyrážajú dych.

Krásy ostrova Krk môžete obdivovať aj na bicykli. Obľúbenosť cykloturistiky odráža aj množstvo podujatí spojených so športom nielen na bicykloch ale aj skútroch či trojkolkách. Na jar je to obľúbený festival ´Spring on wheels´- teda Jar na kolesách, ktorý je spojený so skupinovými cyklovýletmi v okolí mesta krk. Na jeseň zas nadšencov cyklistiky láka festival ´Bodul bike´.

Jazdu naprieč ostrovom zvládnu hravo aj menej športovo zdatní. Obdivujte jadranskú prírodu a úchvatné výhľady z kopcov lemujúcich tyrkysové pobrežie a nechajte sa okúzliť olivovými hájmi vnútrozemia ostrova.

ostrov-krk-chorvatsko-3

Výlety za delfínmi & pirátske zážitky

Pohľad na skákajúce delfíny vo voľnej prírode očarí každého. Ich kúsky a predvádzanie môžete v tesnej blízkosti zahliadnuť nielen pri výlete loďou.

Obľúbené miesto delfínov sa nachádza v okolí ostrovov Cres a Lošinj. Okolité more obýva skupinka 100 delfínov. Mnohí turisti ich však môžu zahliadnuť aj z pláže.

Z prístavu v centre mesta Krk sa môžete vybrať na rôzne okružné plavby aj na pirátskej lodi alebo si môžete vyskúšať rybolov na pravej rybárskej lodi.

10285136_874594192575503_6753500483833138560_o

Reklamy