Vedeli ste napríklad, že zvonári z Kvarneru sú zapísaní do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO? Alebo že Medzinárodný karneval v Rijeke patrí podľa Sunday Times k najatraktívnejším podujatiam na svete?

Karneval v Rijeke

Tradícia zvonárov žije v Kvarneri dodnes. Predstavte si postavu zahalenú do rúch z ovčích koží, tvárou zakrytou trochu strašidelnou maskou zvieracej hlavy, ako prenikavým zvukom zvonca odháňa zimu a jej zlých duchov. Fašiangoví zvonári takto všetkým dávajú na známosť, že zima sa pomaly končí a jar prinesie opäť nový život. S rovnakou symbolikou sa spájajú aj fašiangové oslavy s pestrým karnevalovým programom a sprievodmi, ktoré sa aj dnes konajú v Rijeke, Opatiji i na Krku. A skvelá zábava je zaručená!

Rytierske oslavy na ostrove Rab

Ostrov Rab je dejiskom jedinečného podujatia, ktoré bolo inšpirované tradíciou rytierskych hier zo 14. storočia. Od roku 1995 sa tu od konca júla každoročne konajú rytierske oslavy. Renesančné kostýmy, turnaje odvážnych rytierov v zbroji, starodávne remeslá a unikátne jedlá dávnych predkov vytvárajú dokonalú kombináciu pre podujatie, ktoré rozhodne patrí k najkrajším dovolenkovým zážitkom.

Gaštany z Lovranu

Ak milujete gaštany a gaštanové pochúťky, rozhodne by ste mali navštíviť chorvátsky Lovran. Lovranské gaštany, ktoré patria k najlepším na svete, sa nazývajú ´maruni´ a z tohto názvu je odvodené aj meno unikátneho gaštanového festivalu ´Marunada´. Ten sa koná každoročne v októbri a svojich návštevníkov láka nielen pečenými gaštanmi, ale aj gaštanvými likérmi, sladkými pochúťkami a výnimočnými kulinárskymi špecilitami na miestnych trhoch i v reštauráciách.

A to je len začiatok. Región Kvarner žije bohatými tradíciami a ich objavovanie je rozhodne príjemným spestrením krásnej dovolenky v Chorvátsku!

Reklamy