levandula-2

Dovolenka v Chorvátsku zaručí množstvo krásnych zážitkov a nepochybne si vychutnáte aj miestne špeciality. Mnohé chorvátske výrobky potešia aj ako darčeky pre blízkych alebo pekná spomienka na letné chvíle pri mori. Máme pre vás zopár tipov na skvelé suveníry:

Levanduľa

Levanduľové háje sa rozprestierajú po celom území Chorvátska a ostrov Hvar je dokonca známy najkvalitnejšou levanduľou v celej Európe. Levanduľa sa pestuje ekologicky a ručne sa z nej vyrába množstvo produktov, okrem tradičných voňavých vrecúšok napr. BIO kozmetika či ručne vyrábané mydielka.

Olivový olej

Olivový olej v Chorvátsku označujú aj ako elixír mladosti či pomôcku alternatívnej medicíny. Počas pobytu sa môžete vybrať objavovať olivové háje alebo vyskúšať ochutnávku miestnych olivových olejov. Najlepší olivový olej sa produkuje v regiónoch Istria, Kvarner (aj na ostrove Krk) a Dalmácia.

olivovy-olej

Domovom slávneho likéru Maraschino je chorvátsky Zadar. Vyrába sa už od 18.storočia podľa originálnej tajnej receptúry. Pripravuje sa zo špeciálnej odrody višne marasky a po stáročia ho popíjali šľachtici na cisárskych a kráľovských dvoroch.

Rakija

Rakija je silný likér, ktorí vám Chorváti radi ponúknu na privítanie. Ochutnať môžete rôzne druhy ochutené bylinkami, ovocím či orechmi. Šarmu Rakije podľahnete ľahko a vo vašom kufri domov si určite nájde miesto hneď niekoľko unikátnych fľaštičiek.

Figový džem

Skutočnou lahôdkou je džem zo sušených fíg. Známy ako produkt Dálmácie, tento sladký džem býva ochutený napr. pomarančom, orieškami alebo čokoládou. Poslúži ako vynikajúci dezert, ale kombinovať ho môžete aj so syrom alebo sušenou šunkou pre exotickejší kulinársky zážitok.

Čipky z ostrova Pag

Ak ste obdivovateľom ručných prác, čipkované výrobky z ostrova Pag určite s vami pocestujú z Chorvátska domov.  Usilovné ženičky z ostrova Pag ich vyrábajú už po stáročia a postarali sa tak o to, aby sa ich ostrov preslávil.

pag-cipka

Reklamy