porec
Na západnom pobreží poloostrova Istria sa rozprestiera takmer 2 000 rokov staré mestečko, ktoré oplýva mimoriadne slnečným počasím, kultúrnym a spoločenským životom, bohatou históriou, nádhernými plážami s kryštálovo čistým morom ako aj  pestrou ponukou športového vyžitia.

Prechádzka mestom vás zavedie k významným historickým klenotom Jadranu ako je bazilika biskupa Eufrazia, byzantské mozaiky alebo ruiny Neptúnovho a Marsovho chrámu. V lete sa započúvajte do tónov jazzu, klasiky alebo pouličného festivalu sprevádzaného tanečníkmi, akrobatmi a žonglérmi alebo si vychutnajte rôzne športové aktivity, ktoré mestečko Poreč a jeho okolie ponúka.

Historické pamiatky

Eufraziova bazilika

Najvýznamnejšia kultúrna pamiatka Poreča pochádzajúca zo 6. storočia bola vybudovaná za nadvlády biskupa Eufrazije. Unikátna stavba vyzdobená jedinečnými mozaikami bola zaradená do pamiatky kultúrneho dedičstva UNESCO. Počas návštevy Eufraziovej baziliky máte možnosť vystúpiť na vrchol veže, odkiaľ si môžete vychutnať nádherný výhľad na mesto Poreč.

Ulice Cardo Maximus a Decumanus

Tvoria historický základ mestečka Poreč, od ktorých sa ďalej rozvetvovali ulice. Prechádzkou ulicami vás budú sprevádzať ruiny Neptúnovho a Marsovho chrámu na námestí Marafor, niekoľko domov z obdobia romantizmu či benátske gotické paláce.

Istrijský parlament

Pôvodne františkánskym gotickým kostolom z 13. storočia, ktorý bol neskôr prerobený v barokovom štýle. Často sa v ňom uskutočňujú rôzne kultúrne podujatia, ktoré si nenechajte ujsť.

Aktivity v okolí

Vyberte si z množstva ponúk výletov loďou. Jeden z najobľúbenejších je do mesta Vrsar, kde môžete navštíviť najväčšiu pirátsku jaskyňu v Chorvátsku.

Množstvo jaskýň, tunelov, vodných archeologických zaujímavosti či trosky mnohých lodí ako je napríklad troska lode Numidia, jedna z najväčších v Jadranskom mori, tvoria skvelé miesto pre priaznivcov potápania.

Na svoje si prídu aj cyklisti, ktorí môžu obdivovať nádhernú prírodnú scenériu a historické mestečká a dedinky, ktoré ich budú cestou sprevádzať.

zdroj informácií: 1 & 2

Reklamy